środa, 10 lutego 2016

Obrzęk limfatyczny – wszystko, co musisz wiedzieć

Ten artykuł jest dla każdej osoby, która cierpi na obrzęk limfatyczny lub ma obawy, że jej nie ominie. Pierwsze objawy mogą pojawić się zaraz po wyleczeniu raka piersi lub dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Zaburzenie to dotyka średnio 1 na 5 kobiet leczących nowotwór piersi. Niestety zdarza się, że lekarze nie poinformują pacjentek o możliwości wystąpienia tego zaburzenia, przez co doświadczając objawów obrzęku, wiele kobiet nie wie jak reagować, ponieważ nie znają ryzyka i przyczyn opuchlizny. Każda pacjentka powinna być informowana o możliwości wystąpienia takiego zagrożenia.

Układ limfatyczny (chłonny) jest odpowiedzialny za system obronny organizmu. Limfa usuwa (filtruje) bakterie i inne toksyczne elementy z tkanek. Uszkodzenie układu limfatycznego prowadzi do zablokowania naczyń oraz zastoju chłonki, która zbiera się w kończynach i powoduje opuchliznę. Taki stan określa się jako wtórny obrzęk limfatyczny. Jest częstym efektem ubocznym usunięcia węzłów chłonnych podczas leczenia nowotworu piersi lub radioterapii.

Pierwsze sygnały, że mamy obrzęk limfatyczny:
- uczucie ciężkości (zwykle ramion)
- bolesne napięcie skóry
- obrzmienia
i inne.

Każdy z nas jest indywidualny, inny na swój sposób. Jeżeli jesteś po przebytym leczeniu nowotworu piersi  możesz być w zagrożona tym zaburzeniem, nawet jeżeli jesteś kilka lat po przebytym zabiegu. Około 65% kobiet nie doświadcza tego schorzenia, jednak każdy z nas ma inny układ limfatyczny, który może poddać się w każdej chwili – niczym tykająca bomba zegarowa.

Co robić, aby uchronić się przed obrzękiem ręki?
- codziennie stosować trójkąt, automasaż i gimnastykę.
- dbać o prawidłową wagę, ponieważ otyłość bardziej sprzyja obrzękom, więc także dbać o aktywność fizyczną – zwłaszcza pływanie, ćwiczenia na trampolinie czy uprawianie coraz to modniejszego nordic walking. Ruch stymuluje przepływ limfy.
- powinno unikać się długotrwałego prowadzenia samochodu, prasowania i dźwigania – unikać obciążania ręki dotkniętej schorzeniem.
- unikać szarpnięć, przegrzewania (np. przez opalanie się, stosowanie maści rozgrzewających, gorących kąpieli, zażywania saun) i uciskania (biżuterią, ciasnymi rękawami, aparatem do pomiaru ciśnienia krwi)
- unikać urazów ręki – użądleń, ukłuć, skaleczeń, oparzeń
- unikać spania na operowanym boku
- stosować zrównoważoną dietę
- pić dużo wody, by wypłukiwać zalegające toksyny

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie opuchliznę lub odczuwasz dyskomfort, powinnaś zgłosić się do lekarza prowadzącego, zanim podejmiesz sama jakiekolwiek kroki.


Ćwiczenia na mini trampolinie – idealne ćwiczenia, które nie nadwyrężają stawów i pozwalają poczuć się jak dziecko


Aktywność fizyczna może zmniejszyć zagrożenie wystąpienia obrzęku limfatycznego lub ograniczyć możliwość jego wystąpienia. Ćwiczenia na mini trampolinie mogą być idealnym rozwiązaniem tego problemu, ponieważ jest to świetna zabawa – z dziećmi/rodziną oraz rodzaj rehabilitacji. Ćwiczenia na tym przyrządzie poprawiają przepływ chłonki, dzięki działaniu siły grawitacji i rytmicznemu pulsowaniu podczas skakania.

Korzyści płynące z ćwiczeń na trampolinie:
- usunięcie toksyn (martwych i rakotwórczych komórek, wirusów i innych szkodliwych drobnoustrojów)
- wzmocnienie odporności przez usunięcie antygenów
- ochrona stawów (ponieważ nie ląduje się na twardej powierzchni)
- poprawa równowagi i koordynacji
- efektywna praca serca (20 minut na trampolinie to to samo, co 60 minut biegu)
- świetna zabawa – możesz znów poczuć się dzieckiem i świetnie się przy tym bawić





Aby dowiedzieć się więcej i zapoznać z naszą ofertą zapraszamy na: 
NIKA - BRA
Jeżeli chcesz otrzymywać więcej trendów stanikowych oraz być z nami na bieżąco,
zapisz się na nasz newsletter :)
Imię:
Adres email:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz